MS øger risikoen for visse depressive symptomer
Gen-baserede undersøgelser viser, at multipel sclerose (MS) er en kausal risikofaktor for anhedoni og appetitændringer ved depression.
Selvom depression er udbredt blandt patienter med MS og er associeret med forværrede forløb af MS, så er det hidtil ikke lykkedes at fastslå en kausal sammenhæng mellem de to lidelser. Depression kan imidlertid vise sig på mange måder, og det er derfor muligt, at MS øger risikoen for nogle depressive symptomer, eller at visse symptomer kan prædisponere folk for MS.
Disse forhold har epidemiologen Kathryn Fitzgerald fra Johns Hopkins School of Medicine i Baltimore, USA, nu undersøgt med en metode kaldet mendelsk randomisering, og i slutningen af februar fremlagde hun sine resultater i en poster (P071) ved ACTRIMS Forum 20222.
Mendelsk randomisering efterligner lodtrækningsforsøg og gør det muligt at sammenligne to store grupper, der kun adskiller sig på ét bestemt område. Derved kan man effektivt adskille kausalitet og korrelation, hvilket typisk er vanskeligt i befolkningsundersøgelser. Metoden anvender gen-baserede helgenomsassociationsstudier (GWAS), der identificerer genvarianter, som er knyttet til og derved definerer bestemte fænotyper i meget store populationer.
Ni forskellige symptomer
I det konkrete studie identificerede Kathryn Fitzgerald genvarianter baseret på over 47.000 personer, som var knyttet til henholdsvis MS og ni forskellige depressive symptomer. Ved hjælp af statistiske metoder kunne hun dernæst undersøge forekomsten af kausale sammenhænge i begge retninger mellem MS og hver af disse symptomer.
I første omgang viste resultaterne, at MS er en kausal risikofaktor for anhedoni (p=0,0001), appetitændringer (p=0,003), kognitive problemer (p=0,004) og træthed (p=0,0001). Eftersom BMI er en kendt risikofaktor for både MS og depression, blev de statiske analyser justeret for denne parameter. Efter denne justering var der stadig en kausal sammenhæng mellem MS og anhedoni samt appetitændringer, hvorimod kausaliteten blev svækket for de andre depressive symptomer. Der var ingen kausale sammenhænge i den modsatte retning, hvilket indikerer, at depression ikke er en risikofaktor for MS.
Kathryn Fitzgerald og hendes kolleger konkluderer, at MS er en kausal risikofaktor for anhedoni og appetitændringer ved depression, og at BMI muligvis medierer en sammenhæng mellem MS og kognitive problemer samt træthed.
- Oprettet den .




