Ny æra i MS-monitorering: Neurofilament Light kan være en stærk biomarkør
Allan Thimsen Pedersen
EAN 3: Neurofilament i blodet er tæt forbundet med sygdomsaktivitet og sygdomsmodificerende behandling ved MS, konkluderer svenske forskere i et nyt studie, som blev præsenteret ved EAN 2017.
Er der tale om en ny biomarkør, bliver det muligt at følge den progressive del af sygdommen langt tidligere end hidtil, siger ledende overlæge Allan Thimsen Pedersen.
Nye ultrasensitive biokemiske tests har gjort det muligt at måle neurofilament light i blodet, og det kan være starten på en ny æra i monitorering af hjernelæsioner ved MS, konkluderer svenske forskere i et nyt studie. Her har målinger af neurofilament light i blodet har vist, at der er tæt sammenhæng mellem NFL-niveauet og sygdomsaktivitet ved MS.
NFL målinger vil kunne bruges til at monitorere sygdomsudvikling og effekt af sygdomsmodificerende behandling, konkluderer forskerne. De målte NFL-koncentrationen i blod og rygmarvsvæske (er det normalsprog for CSF?) i 521 prøver fra 373 patienter (286 MS-patienter, 45 patienter med andre neurologiske lidelser og 42 raske kontrolpersoner).
Fra 138 MS-patienter indsamlede forskerne blod og rygmarvsvæske før og efter sygdomsmodificerende behandling med intervaller på 12 måneder. NFL-koncentrationen i rygmarvsvæsken blev målt ved hjælp af ELISA og i blodet ved hjælp af en ’ultra sensitive single molecule array assay’.
Ved MS var korrelationen mellem NFL i blod og rygmarvsvæske r=0.723 (p<0.001). Blodkoncentrationen var signifikant højere hos patienter med attakvis og progressiv MS (hhv. 26 ng/l og 36.1 ng/l end hos kontrolpersonerne (12.5 ng/l), og behandling med sygdomsmodificerende behandling reducerede NFL i blodet fra 30.3 ng/l til 18.7 ng/l (p<0.001). Patienter i tilbagefald eller MR-aktivitet havde signifikant højere NFL.niveau i blodet end patienter, hvor der ikke var sygdomsaktivitet (p<0.001) eller nye læsioner målt ved MR (p<0.001).
En biomarkør vil være et værdifuldt supplement til de eksisterende muligheder for monitorering af MS, siger ledende overlæge ved Esbjergs neurologiske afdeling Allan Thimsen Pedersen.
”I dag har vi EDSS-målinger og MR scanninger, og EDSS viser, om det går den forkerte vej med sygdommen, og MR scanningerne, om der kommer flere læsioner i white matter. Men det er interessant, hvis vi får en biomarkør, der fortæller, om der er ro eller aktivitet i sygdommen. Det åbner for nye måder at gribe sygdommen an på og giver nye parametre at sammenligne præparaterne på,” siger Allan Thimsen Pedersen.
”Alle de præparater, der kommer på markedet, er vurderet på deres effekt på attakker og white matter-læsioner, men NFL korrelerer højst sandsynligt også til hjerneatrofien og til den samlede aktivitet i centralnervesystemet, så hvis NFL er en ny biomarkør, så giver det mulighed for at følge den progressive del af sygdommen helt fra start. Hidtil har hjerneatrofi været sekundært endepunkt i monitoreringen, og det er ikke noget, der for alvor er slået igennem, men det kommer måske nu,” siger Allan Thimsen Pedersen.
- Oprettet den .




