Skip to main content

Nyt studie: Markant stigning i højeffektive behandlinger til patienter med MS

Siden højeffektive behandlinger til attakvis sclerose kom på markedet, er flere og flere patienter startet direkte på disse præparater, viser et dansk studie.

Resultaterne fra studiet blev fremlagt på DAREMUS-mødet – et årligt møde for danske sclerose-forskere, der blev afholdt den 23. til 24. maj i Nyborg. Her indbragte resultaterne førsteforfatteren Hanna Joensen 2. pladsen for bedste poster.

I studiet har forskerne analyseret forbruget og betydningen af sygdomsmodificerende medicinske behandlinger til patienter med attakvis multipel sclerose (MS), siden de første behandlinger kom på markedet i 1996.

”Får man en MS-diagnose i dag, er man bedre stillet end tidligere, hvis man ser på mulighederne for og udvalget af behandlinger. Desuden kommer patienterne hurtigere i behandling efter en diagnose,” siger Hanna Joensen, der er datamanager på Det Danske Scleroseregister på Rigshospitalet. Hun har lavet studiet sammen med blandt andre Melinda Magyari, der er leder af Det Danske Scleroseregister samt professor og overlæge på Dansk Multipel Sclerose Center på Rigshospitalet.

29 års behandling af MS

Analyserne i studiet er foretaget på baggrund af data fra 1996 til 2024 på alle danske patienter, der har fået diagnosen attakvis sclerose (RRMS). Patienterne er blevet grupperet efter, hvorvidt de modtog højeffektiv eller moderateffektiv behandling. Dernæst har man beregnet antallet og andelen af patienter, der årligt startede i behandling og modtog behandling samt årsager til behandlingsskift og behandlingsophør.

Resultaterne viser, at antallet af påbegyndte behandlinger om året er steget markant fra 24 i 1996 til 1.072 i 2024 og nåede et højdepunkt i 2014 med 2.529 påbegyndte behandlinger. Samtidig er andelen af patienter, der i perioden aldrig har modtaget behandling, faldet fra 20 procent for personer diagnosticeret i 1996 til 6 procent i 2010 og 3 procent i 2023. Ventetiden fra diagnose til første behandling toppede i 2007 med et gennemsnit på 19 måneder, men siden 2019 er 75 procent af patienterne startet inden for 2 måneder.

Højeffektive behandlinger som førstevalg

Hvis man ser på de moderateffektive behandlinger, var de førstevalget til behandling af nydiagnosticerede patienter frem til 2022. De højeffektive behandlinger blev introduceret efter år 2000, og har især siden 2020 udgjort en stærkt stigende andel af de årligt påbegyndte behandlinger. I 2024 var det knap 73 procent af de nydiagnosticerede patienter, der begyndte direkte på en højeffektiv behandling.

”Strategien for, hvordan man starter i behandling som nydiagnosticeret, har ændret sig de senere år. Tidligere startede man typisk med en moderat effektiv behandling og eskalerede til højeffektiv behandling ved sygdomsaktivitet. Nu starter man i stigende grad på en højeffektiv behandling, da det har vist sig at give patienten en bedre prognose. Det viser både dansk og international forskning,” siger Hanna Joensen.

Der er stadig potentiale

Hun mener også, at den positive udvikling inden for de sygdomsmodificerende behandlinger vil fortsætte.

”Det kommer fortsat nye præparater, og man vil sandsynligvis kunne finde flere patienter med attakvis sclerose, der kan starte direkte på en højeffektiv behandling. Men man vil næppe kunne få dem hurtigere i behandling end i dag, for det er ikke rigtig muligt,” siger hun.

”Derudover begynder der nu at komme sygdomsmodificerende behandling til patienter med primær og sekundær progressiv sclerose, som ikke har haft mange behandlingsmuligheder indtil nu. Her forventer jeg en stigning i antallet af patienter på sygdomsmodificerende behandling, og det bliver interessant at følge op på om nogle år.”

 

Abstract til Hanna Joensens studie kan ses på side 30 i programmet for DAREMUS-mødet.

  • Oprettet den .

Sundhedskultur

FILM: 2025 har budt på en stærk bølge af film, der kredser om sundhed, sygdom og menneskelig sårbarhed. Men glem alt om tør fagformidling og støvede diagnoser – her handler det om liv og død, skyld og skønhed, skæbner og samfund. Medicinske Tidsskrifter har udvalgt de fem film, vi har syntes bedst om. Filmene kan stadig ses i biografer, på festivaler og/eller streames.

Mangler feriekufferten lidt indhold, der både oplyser og inspirerer? Medicinske Tidsskrifter har udvalgt fem bøger fra 2025, som alle har fået 5 ud af 6 stjerner i anmeldelserne.

KULTUR-TEMPERATUR: Line Uhrenholt, der netop har modtaget Gigtforeningens Ung Forskertalentpris 2025, tog i 2024 til Stockholm for at opleve en koncert med det amerikanske popfænomen Taylor Swift. 60.000 fans sang med på alle hendes hits, og det blev en oplevelse, som den nordjyske læge og gigtforsker aldrig glemmer.

BØGER: Historiker Jesper Romme Fischers roman om døden i København i perioden 1860-1890 er både makaber og menneskelig – og trækker læseren ned i mørket med poetisk realisme.

KULTUR: Er der plads til forskellighed og diversitet for læger og patienter? Forening af yngre læger med normkritisk dagsorden inviterer til debat og workshop om fremtidens sundhedsvæsen på landets største festival, Roskilde Festival.

FILM: En ny dansk film tager os hele vejen med ind til de intime rutiner, det hårde slid og de menneskelige omkostninger, der kan være forbundet med omsorgsarbejde. Empatien og engagementet bag filmen er mærkbar, men filmen er også hård kost at sidde igennem.

KULTUR-TEMPERATUR: Bogaktuelle Per Thor Straten fra Nationalt Center for Cancer Immunterapi har sunget i mange år, indtil hans stemme mistede en oktav for 10 år siden. Han nyder stadig at tage til koncert, og hans seneste gode oplevelse var med Big Apple Big Band på en lille café på Frederiksberg.

DANS: Pioner-projektet ´Fod på Gulv´ introducerer folkedans til mennesker med psykisk sygdom eller mistrivsel. Et fokus på samvær frem for regelret perfektion er en af hemmelighederne bag tilbuddet, som snart bliver udbredt til hele landet.

KULTUR-TEMPERATUR: DR-dokumentaren ‘Hvem griber Sarah?’ skildrer fint, hvordan et meget specialiseret psykiatrisk system kan være dysfunktionelt trods de bedste intentioner. Det mener Dansk Psykiatrisk Selskabs forperson Merete Nordentoft.

KULTUR: Professor, overlæge Bente Klarlund og dansktop-musiker Johnny Hansen modtager Danske Regioners pris Årets Sundhedsdebattør 2025. Makkerparret vinder prisen for deres bog ’Klarlund og Kandis på kur – forever’. Her kombinerer de forskning med praksisnære råd og skaber et folkeligt fællesskab om sundhed, vurderer Danske Regioners dommerpanel.

KULTUR: Fra 2027 flyttes 32,6 millioner kroner afsat til kulturmidler fra regionerne til kommunerne, men det er stadig uklart, om opgaverne flytter med ud i kommunerne.

BØGER: Bogen med det hjerte-røde omslag ’I kredsløb om hjertet – en beskrivelse af kroppens centrale organ’ er en stramt komponeret, veloplagt og særdeles læseværdig gennemgang af de forskellige kardiologiske diagnoser, som kan ramme os i løbet af livet eller være genetisk betingede.

TV: En omstridt læge fra Nordjylland er centrum for en ny TV2-dokumentar, der retter ensidig kritik mod det sanktionssystem, som skal gribe ind over for lægefejl. Men programmet mangler at belyse, hvad det er for et sundhedssystem, der giver nogle læger mulighed for at arbejde på kanten af det forsvarlige. 

KULTUR-TEMPERATUR: Professor emeritus Niels Kroman er cheflæge hos Kræftens Bekæmpelse. Han har også været en flittig koncertgænger i omtrent 50 år. Snart vil han selv genoptage sit guitarspil.

BØGER: Hvordan fortæller man en ny historie om et arbejdsområde, som mange tror, de allerede kender – og som alt for ofte kun optræder i medierne, når noget er gået galt? I bogen ´Verdens vigtigste arbejde´ giver journalist Dorthe Boss Kyhn og psykolog Anneke Dapper-Skaaning et grundigt, velskrevet og mere nuanceret billede af ældreplejen – ikke som et kriseramt system, men som en kompleks, krævende og meningsfuld profession.

DOKUMENTAR: Systemet skulle hjælpe Sarah Dam Rasmussen. I stedet blev hun kastebold i psykiatrien, uden at nogen tog det overordnede ansvar. Hun døde 23 år gammel. DR’s dokumentar ´Hvem griber Sarah?´ viser med stille styrke, hvad der sker, når hjælpen udebliver, og systemet mister blikket for mennesket.

TV: Løgnen er god til at vise begge sider af medaljen, hvad livet som social- og sundhedsassistent angår. Der er dog plotelementer i TV2s kommunale krimidrama, som ikke ligner virkeligheden, påpeger Camilla Pedersen fra fagforeningen FOA SOSU.

KULTUR-TEMPERATUR: Overlæge Birgit Bundesen byder på en række kulturtips med psykiatrien som omdrejningspunkt. Det er for hende afgørende, at også kulturlivet tør engagere sig i det, hun kalder anti-stigmatiserende indsatser.

    Chefredaktører

    Kristian Lund
    Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

    Nina Vedel-Petersen
    Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

    Kommerciel direktør

    Marianne Østergaard Petersen
    Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

    Adresse

    Schæffergården
    Jægersborg Alle 166
    2820 Gentofte
    CVR: 37 21 28 22

    Kontakt

    Annoncer
    Jobannoncer
    Kontaktinfo
    Abonnement, kontakt:
    Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
    Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

    Journalister

    Helle Torpegaard - redaktionschef

    Bo Karl Christensen, redaktionsleder

    Anne Mette Steen-Andersen – hæmatologi, onkologi
    Signe Juul Kraft - onkologi, hæmatologi
    Maiken Skeem – hjerte-kar, redaktør for printmagasiner
    Mads Moltsen - gastroenterologi, onkologi
    Henrik Reinberg Simonsen - almen praksis, oftalmologi, kultur

    Tilknyttede journalister

    Anne Westh - allround
    Natacha Houlind Petersen - allround

    Jette Marinus - respiratorisk
    Thomas Telving - allround
    Hani Abu-Khalil - allround

    Annoncekonsulent
    Malene Laursen
    Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

    Webinarer
    Majbritt Laustrup
    Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
    Nina Bro
    Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

    Administrativ koordinator
    Anette Kjer Overgaard
    Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

    Projektkoordinator
    Annette Svanemose
    Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

    Assistent
    Emma Meisner
    Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

    Research
    Birgitte Gether